Zapletená kola

Karbonové triatlonové výplety IDEA / DT Swiss

Karbonových výpletů je dnes v nabídce celá řada, ale přeci jenom se najdou situace, kdy zapletení kol na zakázku dává smysl. Jednou takovou variantou jsou univerzální triatlonové karbonové výplety. Drtivá většina zapletených kol se prodává v páru, kdy přední i zadní kolo je stejně vysoké. Pokud se ovšem bavíme o univerzálních kolech, navíc pro méně zkušeného jezdce, tak je určitě příjemnější mít přední ráfek rozumně vysoký, aby se kolo dalo ukočírovat při nárazu bočního větru. Zároveň ale zadní ráfek dostatečně vysoký, aby plnil úlohu setrvačníku. Proto jsme tedy začali vymýšlet kombinaci komponentů, které budou dávat smysl…

Nejdůležitější částí k promyšlení byly ráfky. Věděli jsme, že chceme zadní ráfek vysoký a přední tak nějak akorát. Už delší dobu jsem sledoval karbonový výplety a vůbec celý individuální program firmy Ráfkárna.czLidi kolem této firmy se sami věnují závodění a na jejich karbonové ráfky IDEA jsou skvělé reference a to zejména od závodníků pražské Dukly. Pokud ráfky vydrží extrémní zatížení při dráhových závodech, tak všechno ostatní už musí zvládnout se značnou rezervou.

Karbonové triatlonové výplety

90 mm ráfek IDEA

 

Na pozici zadního kola jsme tedy zvolili nejvyšší ráfek z nabídky IDEA a to sice 90 mm. Přední ráfek o výšce 50 mm hlavně z důvodu lepší ovladatelnosti kola. Při bočním větru dokáže vepředu člověka potrápit i takto vysoký ráfek, natož kdyby měl 90 mm stejně jako zadní. Ráfky jsme zvolili v plášťové variantě, což je u triatlonu asi trochu lepší volba. Duši si každý vyměnit zvládne a oproti galusce je lehká a skladná.

O nábojích mám jasno už delší dobu. DT Swiss nezklame kvalitou ani spolehlivostí a je to určitě partie, kde se nevyplatí dělat kompromis. I proto jsme zvolili model 240S, což je v podstatě top náboj na klasických nerezových ložiscích.

Karbonové triatlonové výplety

Zadní náboj DT Swiss 240S straightpull

 

Dále jsme použili přímé dráty, tzv. straightpull, které mají o něco lepší tuhost a kompaktnější design. Model opět od DT Swiss a to sice Aero Comp. Zde byl malý problém v tom, že délka drátů na zadním kole vycházela díky vysokému ráfku v rozměru kratším, než který se vyrábí. U klasického kulatého neztenčovaného drátu to není problém, ten se prostě zastřihne a vyválcuje se závit v jakékoliv jeho části. Ploché paprsky ale mají kruhovou část omezenou, takže nelze krátit a válcovat o moc. Naštěstí nám šlo pouze o 8, respektive 10 mm, takže zkrácení a vyválcování závitu bylo ještě možné (jinak by jsme museli na zadní kolo použít kulaté 2 mm dráty).

Karbonové triatlonové výplety

Přední náboj DT Swiss 240S straightpull

 

Niple jak jinak než DT Swiss a model Pro Lock Squorx Pro Head. Zaprvé protože mají zalepený závit, který brání nechtěnému povolení výpletu a také proto, že se dají centrovat zevnitř ráfku. Centrování zevnitř je sice náročnější, ale niple a ráfek se zvenčí nepoškrábou a navíc si lze plochý drát chytit blíže k ráfku, takže centrování je přesnější a dráty ani niple při něm nejsou tolik namáhané.

Při práci jsem dospěl k názoru, že kvalita ráfků určitě není špatná, ačkoliv jsou cenově velmi přijatelné. Tuhost výpletu je velmi dobrá, ráfek reaguje i na minimální otočení niple při centrování. Navíc celá plocha ráfku je velmi přesná, nikde žádné nerovnosti, vše běží pěkně v jedné rovině. Samozřejmě si ještě počkám na reference po zajetí, ale na první pohled to vypadá slibně.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=FVuTZh1k4xo[/embedyt]

 

Píši to hlavně proto, že takto sestavené karbonové triatlonové výplety vycházejí i s prací na 34.500,- což je vzhledem ke kvalitě komponentů, plášťové verzi a možnosti výběru výšky ráfku naprosto krásná cena.

Na závěr jsme karbonové triatlonové výplety osadili plášti Schwalbe ONE v šířce 23 mm (25 mm plášť se bohužel nevešel do zadní stavby). Duše Schwalbe SV20 plus ještě nástavce na prodloužení ventilku. Ventilky jsme proti vibracím a nežádoucímu hluku zajistili čirou samolepkou Shelter, určenou přímo pro tento účel. Nakonec ještě kazeta Shimano Ultegra R8000 v rozsahu 11-25 zubů…

Pokud by jste měli zájem o sestavení vlastních karbonových výpletů na zakázku, tak se neváhejte ozvat! Kompletní materiál použitý na stavbu kol dodala firma Bikeranch s.r.o. Krejcárek.

Karbonové triatlonové výplety

Karbonové triatlonové výplety IDEA / DT Swiss

 

Galerie

[Best_Wordpress_Gallery id=”34″ gal_title=”Triatlonové karbonové výplety IDEA / DT Swiss”]

 

Share :
Galusky vs. pláště a další alternativy…
12. 12. 2000