Triatlonová kola

Dolan Scala – Shimano 105

Možná to nevypadá, ale občas stavím kola i pro “normální” lidi 🙂 a jedním takovým je přesně triatlonka Dolan Scala z dnešního článku.

Dolan Scala

Ve své podstatě je jedná o standardní karbonový rám s polointegrovanými brzdami. Musím říct, že vzhledem k ceně se jedná o docela povedený rám. Je trošku škoda, že si někdo dřív nevyhrál se vstupem bovdenů za hlavovým složením (nová verze rámu už je v tomto směru vyladěná lépe). Řadící bovdeny díky vstupu na spodní rámové trubce odstávají a trochu kazí jinak relativně čistý dojem celého kola.

Komponenty použité na stavbu

Rozsah nastavení sedla je díky “kolejnici” velmi široký. Trochu jsem si musel pohrát s pilníčkem ve vnitřku sedlové trubky, aby sedlovka zajela tam kam má, ale to není nic neobvyklého, na podobný neduh jsem narazil třeba i u “B” rámů od Feltu.

ISM Adamo Racing

Sedlo ISM Adamo Racing bylo pečlivě vybrané na základě testovacích modelů v TRI půjčovně. Kokpit DEDA Parabolica je poměrně slušný kompromis mezi cenou, rozsahem nastavení a dobrou váhou. Výhodou a požadavkem je možnost zvedání aero hrazdy nezávisle na řídítkách, čehož je docíleno pomocí podložek a delších šroubů.

Deda Parabolica

Následně jsem zjistil, že logo Deda je velmi podobné designu nápisu Dolan, dooprady nešlo o záměr, ale o náhodu 🙂 a také až potom jsem zjistil, že Dolan montuje komponenty Deda na hotové speciály, že by v tom něco bylo? 🙂 ikdyž je pravda, že nápis na nových rámech je už trochu jiný, tak kdo ví…

Vzhledem k tomu, že bude potřeba dát aero nástavce výš a loketní opěrky dále od sebe, tak jsem musel vyrobit jednoduchý můstek, který oba nástavce spojí a dovolí opěrky posunout úplně na hranu.

Polointegrované brzdy TRP

Sada Shimano 105 pěkně ladí k celkovému konceptu. Do rozpočtu se vešla ideálně a upřímnně řečeno, je ve výsledku jedno jestli je na kole 105ka nebo Ultegra, funkčně v tomto případě není rozdíl.

Shimano 105

Nakonec zapletená kola Vittoria Qurano 84 jsou nasazena pouze na focení a jsou zatím stále k prodeji na cyklobazaru… Ale ke kolu ladí pěkně, tak třeba udělají dojem a zůstanou tam 🙂

Časosběrné video ze stavby

No a kdyby jste si chtěli udělat radost a nechat si postavit vlastní triatlonové kolo na zakázku, tak mi napište a něco vymyslíme!

Share :
Giant Trinity Advanced PRO – Ultegra Di2
24. 11. 2019
Felt B12 – ekonomická stavba
24. 2. 2020